Wizyta studyjna seniorek-liderek w ogrodzie permakulturowym

2023-12-11 00:00:00
Wizyta studyjna seniorek-liderek w ogrodzie permakulturowym

Czy można uczyć się gerontologii w ogrodzie?

Razem z 15 liderkami projektu “Cykliczność natury...” realizowanego przez CEG w partnerstwie z Fundacją Krzyżowa wybrałyśmy się z zespołem projektowym Marta Prucnal, Olga Oskierko, Agnieszka Duduś na wizytę studyjną do miejsca nieoczywistego, domu pełnego twórczości, miejsca poszanowania przyrody i harmonijnego życia w jej rytmach. 

Ptasia Dolina to miejsce zarówno inspirujące pod względem samoorganizacji środowisk lokalnych jak i planowania działań liderskich o charakterze ekologicznym w zakresie promocji i realizacji ogrodów permakulturowych, ale także tworzenia oferty promującej region, angażującej społeczność i inicjującej różne działania społeczne. 

A jakie przeżycia czekały nas i nasze liderki w Ptasiej Dolinie?

Zwiedzanie okolicy m.in. Wąwozu Lipa, zgłębianie tajników kuchni roślinnej połączone z warsztatem kulinarnym, spotkanie z lokalną serowarką (mmmm... co to były za smaki), ognisko, warsztat artystycznego filcowania wełny,  prowadzenie ogrodu w duchu permakultury - oprowadzenie połączone z wykładem o Społecznym Domu Nasion oraz prezentacja pozostałych inicjatyw społecznych realizowanych w Ptasiej Dolinie.

Na długo zostaniemy pod wrażeniem smaków, otoczenia, spokoju jakie dała nam otulająca tam nas przyroda. Szczęściem było spotkać się tam w takim towarzystwie. Długo nie zapomnimy tej wyjątkowej atmosfery, dziękujemy wszystkim uczestniczkom jak i gospodarzom za jej stworzenie. 
W tej cudownej przygodzie towarzyszyły nam liderki  projektu zaangażowane w realizację wspólnych przedsięwzięć i  działające w organizacjach: Stowarzyszenie Trzy Sosny, KGW Krzyżowianki, Klub Senior + w Świebodzicach i Stowarzyszenie Senior-Aktywny Obywatel.
 

Z wybrzmiewających w przestrzeń pieśni koniecznie musimy zacytować jedną:  Tego się nie zapomni ani nie zatrze czas, chciałoby się kochani przeżyć to jeszcze raz.

Projekt finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030