Profilaktyka upadków - ćwiczenia z psychogerontologiem.
Najwięcej wypadków z udziałem osób po 65 roku życia ma miejsce w ich własnych domach. Osoby starsze, w przeciwieństwie do osób młodych najczęściej upadają w swoich mieszkaniach, podczas wykonywania zwykłych, codziennych czynności. 30-50 % upadków to czynniki środowiskowe 67% podczas chodzenia, 28% podczas wstawania i siadania, a pozostałe podczas innych czynności.
Program ćwiczeń przyczynia się do zredukowania liczby upadków oraz urazów o 35%. Jest równie efektywny w przypadku kobiet jak i mężczyzn. Program wpływa na poprawę siły oraz równowagi uczestników oraz wzmacnia ich zaufanie w możliwość podołania codziennym czynnościom bez doznawania upadków. Największą efektywność Programu OTAGO wykazano w stosunku do grupy osób wysokiego ryzyka po osiemdziesiątym roku życia oraz osób z upadkami w wywiadzie. (Otago Exercise Programme, Clare Robertson i John Campbell).
3.Zajęcia edukacyjne i psychoedukacyjne.
Wspieramy, radzimy, upowszechniamy profilaktykę zdrowotną zarówno podczas realizacji poszczególnych zajęć/warsztatów czy też organizacji np. Dni Srebrnej Edukacji. Uczestnicy spotkania dowiadują się, jak gerontologia pomaga dbać na co dzień o kondycję fizyczną i psychiczną ( przykładowe tematy: Gerontologia na co dzień; Koncepcja pomyślnego starzenia się - o co zadbać by żyć dłużej i szczęśliwiej?; Pamięć. Czy da się ją wyćwiczyć?; Aktywność - codzienna dawka zdrowia. Prowadzimy cykle wykładów prozdrowotnych w DPS, Klubach Seniora prowadzone przez specjalistów tj. psychologa, psychogerontologa, pielęgniarkę geriatryczną)
Zapraszamy do kontaktu w sprawie poznania szczegółów oferty.